Distribuţii bazate pe RedHat: Diferență între versiuni
Wolfy (Discuție | contribuții) m (mentionare system-switch-mail-nox) |
Wolfy (Discuție | contribuții) (mentionare exim ca alternativa implicita la sendmail) |
||
| Linia 22: | Linia 22: | ||
postfix | postfix | ||
...alte comenzi | ...alte comenzi | ||
| + | Dacă vă limitaţi doar la a specifica "-sendmail" fără a impune o alternativă, va fi instalat exim. | ||
=== Cum se startează un serviciu === | === Cum se startează un serviciu === | ||
Versiunea de la data 21 noiembrie 2007 00:10
Cuprins
Cum se setează dhclient să nu mai suprascrie resolv.conf
echo 'PEERDNS="no"' >> /etc/dhclient-enter-hooks
Cum se trece de la sendmail la alt server de mail (dintre cele incluse în distribuţie)
se instaleaza serverul de mail dorit (in afară de sendmail sint disponibile exim şi postfix) se seteaza serverul dorit ca serviciu utilizat implicit
Pentru instalarea serverului dorit se utilizează comanda yum (Centos, Fedora, RHEL 5) sau up2date (RHEL <=4). Spre exemplu, pt a instala postfix:
yum install postfix (resp up2date -i postfix)
In vederea alegerii serverului implicit există mai multe metode. Cea mai simplă utilizează pachetul system-switch-mail (care trebuie instalat dacă nu este deja; intrucit este un GUI, necesita prezenta X-Windows):
yum install system-switch-mail (resp. up2date -i system-switch-mail)
O altă metodă se bazează pe comanda alternatives (care are avantajul că nu necesită instalarea unui program suplimentar). Pentru prima variantă se tastează comanda:
system-switch-mail (sau system-switch-mail-nox pentru a forta functionarea in mod text)
Pentru cea de a doua:
alternatives --config mta
Nu vă rămine decit să alegeţi serverul dorit dintre cele afisate (şi să apăsaţi pe OK în cazul lui system-config-mail). Inlocuirea sendmail se poate face încă de la instalarea sistemului, dacă utilizaţi un fişier de kickstart şi adăugaţi în secţiunea %packages comenzile necesare eliminării sendmail si includerii serverului dorit. De pildă, presupunînd că doriţi să utilizaţi postfix:
%packages -sendmail postfix ...alte comenzi
Dacă vă limitaţi doar la a specifica "-sendmail" fără a impune o alternativă, va fi instalat exim.
Cum se startează un serviciu
service NUME_SERVICIU start
Cum se setează un serviciu pentru a fi pornit automat la boot
chkconfig --level 35 NUME_SERVICIU on